Firmalar

Kanal Görüntüleme İşleri Neden Yapılır?

Boru, lavabo, gider, banyo ya da tuvalet tıkanması ve su sızıntısının nereden olduğunu anlamak için kanal görüntüleme işlemi yapılır. Onarım ve bakım yapılmadan uzun yıllar kullanılan tesisat ve giderler mutlaka kırılma, çatlama ya da tıkanma yapmaktadır.

Günümüzde artık tıkanıklık ve kokunun nereden olduğunu anlamak teknolojinin de yardımı ile oldukça kolaydır. Problemin nereden kaynaklandığını bilmek, nokta tespit yaparak çözüme gitmek en doğru yoldur. Doğru teşhisi yapmak problemin kesin çözümü demektir. Kanal görüntüleme cihazları ile giderlerde çökmüş, çatlamış ve kırılmış ya da contası çıkmış yerler tespit edilip çok fazla yer kırılıp dökülmeden tamiri yapılabilir. Dedektör denilen kameralı bir sistemle yapılan bu işlemlerde dedektör hattın içinde ilerlerken aynı zamanda hattın nereden ve hangi güzergâhta nasıl ilerlediği de görülebilmektedir. Verici kamerayı bir kişi hatta ilerletirken diğer bir kişi de bu kamerayı üstten dedektörle takip ederek hattın güzergâhı çizilebilmektedir. Bu sayede tamiratın hangi bölgede ve ne kadar yerin kırılması ile yapılabileceği çok kolay anlaşılmaktadır. Boru hattının görüntülenmesi sırasında aynı zamanda tıkanıklığa da neyin sebep olduğu anlaşılabilmekte ve ona göre bir işlem gerçekleşmektedir.

Lavabo giderlerinin tıkanıklığında kanal görüntüleme işlemi yapılarak tıkanıklığın ne kadar derinde ve ne derecede olduğu oldukça kolay anlaşılır. Tıkanıklığın giderilmesinde görüntülü kanal açma işleminin uygulanması kanal açma işlemin hasarsız ve tadilatsız yapılabilmesi anlamına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir