FirmalarGenel

Kanal görüntüleme sistemleri

Kanal görüntüleme ve temizleme işlemi, artık bi sektör haline gelmiş olup, bu alanda değişik hizmetler veren birçok firma olduğunu görmekteyiz. Kanalizasyon boru hatlarından, havalandırma kanallarına kadar birçok kanalın periyodik biçimde görüntülenmesi şart bir işlemdir. Maalesef günümüzde , kanal görüntülenmesi ,daha çok bir problem oluştuktan sonra yapıldığı için, genelde faturaları da daha ağır olabilmektedir. Kanal tıkanmaları da, genelde artık maddelerden ve kozmetik ürünlerden oluşmakta ve düzenli şekilde görüntülenmeyen kanallarda problem yaratmaktadırlar.
Kanal görüntüleme robotları bu noktada devreye girip, kanala sokulmakta ve kanalın durumunu en ince ayrıntısına kadar rapor etmektedir. Kanalın eğiminden, aldığı mesafeye, eğer boruların çapında bir değişiklik varsa ; bunların ölçümlerine kadar tüm parametreleri veri halinde bilgisayara yollamakta ve en ince ayrıntıları rapor etmektedir. Kanal görüntüleme robotları genelde, kanalda çıkabilecek her türlü problemi tespit etmek üstüne dizayn edilmiş olup, boruların genişliğine, içerideki engebelere göre farklı robotlar kullanılabilmektedir. Öte yandan robotların gönderdiği veriler ve görüntüler , bir yazılım programıyla bilgisayarınıza gönderilmekte ve herseyi açıkça beyan etmektedir.
Kanal görüntüleme aslında periyodik yapılması gereken bir işlemdir. Büyük şehirlerde ve hızlı gelişen yerleşim birimlerinde; tüketimin çok olduğunu ve bir çok atık maddenin kanalizasyona aktığını düşünürsek, kanallarda sorun çıkmama olasılığı neredeyse imkansızdır. Bu sebeple ilgili kurumların , düzenli bir biçimde kontrol etmesi ve oluşabilecek tehlikeleri önceden teşhis etmesi lazımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir