Genel

On Numara Oyunu

Bahis oyunlarına yönelik talebin giderek arttığı Türkiye bu alanda dünyanın başta gelen ülkeleri arasında yer alıyor. İnsanlar bir zamanlar sadece yılbaşlarında yapılan Milli Piyango çekilişlerini beklerken şimdi ise neredeyse her köşe başında on numara veya başka bir şans oyununun oynatıldığı bir bayi bulabilirsiniz. Haftada ortalama 3.5 milyon kişinin şansını denediği talih oyunları pazarı genç nüfusun katılımıyla yıllık yüzde 10-15 civarında genişliyor.

Şans oyunlarında büyük ikramiye kazanmaları durumunda ulaşacakları fırsatlar, çalışılarak kazanılması mümkün olmayan paraların bir anda ele geçivermesi ihtimali ve maddi sorunlardan bu şekilde kurtulabilme umudu her geçen gün daha çok insanın bu oyunlara katılmasına yol açıyor. Yoğun bir ilgi uyandıran şans oyunları arasında yer alan on numara oyununda ikramiye kazanabilmek için 1 ile 80 arasındaki sayılardan çekilişle tespit edilecek olan 22 sayının 10,9,8,7 veya 6 tanesinin bilinmesi gerekiyor. İştirakçilerin oyun kuponlarının üzerinde yer alan her bir kolonda 10 tane numara işaretleyerek katılabildikleri oyunun kuralları gereği; çekilişle belirlenen numaralardan hiç birini bilemeyenler de ikramiye almaya hak kazanıyor. Katılımcılar istedikleri sayıda kolon oynayabiliyorlar, ayrıca ‘çoklu çekiliş’ seçeneği ile aynı numaralar 2,3 ve 4 çekiliş için oynanabiliyor.

Çekilişleri her haftanın Pazartesi gününde yapılan on numara oyununda kazanılan ikramiyeler 1 yıl içinde talep edilmezse zaman aşımına uğrar. Oyunun geliri kanunlarla belirlenmiş olan bazı faaliyetlere kaynak olarak aktarılır. Oyunu 18 yaşından küçük kişilere oynatmak kanunlara aykırıdır. 10 sayıyı da tutturarak büyük ikramiye kazananların ikramiyelerini MPİ Genel Müdürlüğü öder. 8 ve 9 bilenler ikramiyelerini bayilerden ve MPİ şubelerinden alabilir. 6 ve 7 tutturanlarla hiçbir numarayı tutturamayanların ikramiyeleri ise bayilerce ödenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir