İlginç

Araçlarda kışa girmeden alınacak önlemler nelerdir, kış kontrollerini nasıl uygularız?

Kış mevsimi geldi ve aracımızı bu mevsime göre hazırlayıp adapte etmemiz hem şahsi hem de trafikteki diğer sürücüler için hayati öneme sahiptir. Bireysel olarak kendi çabalarımızla aracımızın kış mevsimine ne denli hazır olduğunu çok basit bir şekilde tespit edebilir eksiklerin giderilmesi veya iyileştirilmesi ile ilgili önlemleri alabiliriz.

Ücretsiz kış kontrolü için size en yakın merkezimizden randevu alabilirsiniz

Kışın Olmazsa Olmazı Kışlık Lastikler

Kışın alınabilecek en iyi önlemin en başında kış lastikleri geliyor. Kış lastikleri sadece kış şartlarında değil +7 derecenin altındaki tüm sıcaklıklarda yaz mevsimi veya dört mevsim lastiklere göre daha fazla tutunma ve kısa fren mesafesi temin etmektedir. Memleketimizde belirli araçlarda Aralık ayı ile başlayan ve takip eden yılın Nisan ayına kadar kullanımı zorunlu tutulmaktadır. Kış boyunca lastiklerinizin dış yüzeylerini ve havasını sık sık kontrol etmeniz gerekmektedir. Kış lastiğimizin değişim veya kullanım sıklığına bağlı olarak son kullanma tarihine göz önünde bulundurmanız gerekir, görünüşü iyi olsa bile kış lastiklerinizin sekiz yıldan daha eski olmamalıdır.

Antifriz Kullanımı

Antifrizin rolü radyatör suyunun donma derecesini düşürüp motoru ve diğer parçaları donmaya karşı korumaktır. Kışa girmeden motorumuza -30 dereceye kadar koruma sağlayacak olan antifrizi koymalıyız. Antifriz kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken şey ise motorun soğuk bir halde olduğuna ve arabanızın çalışmadığından emin olmaktır. Antifrizin kullanım oranı ise kullandığınız antifrize ve türüne göre farklılık arz edebilir.

Cam suyundaki antifriz kullanımına da özen göstermeniz bu mevsimlerde cam suyundaki donmayı da engelleyecektir, cam suyunuzda mümkün olduğunca antifriz yoğun sular kullanın.

Motoru Isındıktan Sonra Bekleyin

Hemen hemen her sürücünün dikkat ettiği yola çıkmadan önce otomobilin motorunu çalıştırıp beklemek. Otomobilinizi çalıştırdıktan sonra 5 ila 10 dakika arası beklemeniz hem arabada sürüş öncesi kontrolleri gerçekleştirmenize hem de bu süreçte motorun hareket öncesi uygun sıcaklığa gelmesini sağlayacaktır.

Kış aylarında kullanmadığınız aracınız varsa haftada en az 2-3 kere motoru çalıştırıp bir süre beklemeniz aracınızın akü ve motor yağı sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Yola Çıkmadan Önce Arabanızın Dışını Temiz Tutun

Kışın araçlarımız daha çabuk kirlenir ve temizlenmeyen birikintiler donarak görüş açımızı engeller. Farlar, camlar ve aracımızın tavanındaki birikintilerden araç hareket etmeden önce temizlememiz trafik akışında görüşümüzü engelleyecek ve buna bağlı kazaların olmasından bizi koruyacaktır. Kış aylarının olmazsa olmazlarından yol tuzlamaları bize güvenli bir sürüş sağlasa da arabamızın boya ve diğer aksamları için zararlı olabilmektedir, mümkünse aracımızı bu süreçte sık aralıklarla bol su ile temizlemeliyiz.

Araba bakımı için sıcak bir gün seçerseniz yıkadıktan sonra kurumasını bekleyebilirsiniz. Sıcaklıklar donma noktasından çok daha düşükse arabanızı yıkamamanız önerilir. Aksi takdirde kapı kilitleri ve contalar zarar görebilir. Boya sıcak-soğuk farkından dolayı hasar alabilir.

Akü Testi

Akümüz aracımızın can damarıdır, kış gelmeden önce kesinlikle gözden geçirilmelidir. Sıcaklığın düşmesi aracımızın çalışmasında marş dinamosuna daha fazla yük yüklenmektedir, düşük performanslı akülerde aracımız marş almakta zorlanır bazen de hiç çalışmaması gibi durumlarla karşılaşabiliriz. Kontağı çevirdiğinizde aracımızın içi aydınlatmaları olması gerekenden daha az ışık veriyorsa, gösterge panelindeki ışıkları az yanıyorsa akünüz zayıflamış veya bitmeye yakın olma ihtimali vardır. Akünüz eskiyse ve kış aylarındaysanız, kötü sürprizlerle karşılaşmamak için yeni akü edinmenizi yerinde bir karar olacaktır.

Polen/Yakıt Filtreleri

Araçlarımızdaki polen ve yakıt filtreleri araç motorunun çalışma düzenini tamamen etkiler. Kirli, kullanım ömrünü doldurmuş veya tıkalı bir filtre, motora ihtiyacı olan temiz hava ve yakıt girişini kısıtla bu da motorun daha kötü çalışmasına neden olur. Kış mevsiminde motor daha fazla hava ve yakıt ihtiyacı duymaktadır, bu filtrelerin yetersiz olması aracın fazla yakıt yakmasına ve buna rağmen düşük performans göstermesine yol açar.

Camları İyice Temizleyin

Tüm camlarınızı trafiğe çıkmadan önce mutlaka temizleyin. Cam suyumuzun donmaması için antifriz katkılı sular tercih edin. Sileceklerinizin sorunsuz çalıştığından emin olun ve değiştirin.

Nem, temiz cam üzerine daha az tutunur bu sebeple içten de camları temizlemekte fayda var. Camlar yine de buğulanırsa ısı en sıcak ve havalandırma en yüksek seviyeye ayarlanmalıdır. Klima sistemi havadaki nemi çeker ve camlarınızdaki buğulanmayı önler.

Yolda Kalmaya Karşı Çanta Hazırlayın

Kış aylarında fırtınada kalabilir veya aracınız arıza çıkabilir bu tarz bir durumda ihtiyacınız olan şeylerin bulunduğu bir çantayı önceden hazırlamanız önemlidir. Çantada bulundurmanız gerekenler arasında battaniye, hazır gıda maddeleri, içme suyu, buz çözücü tuz ve buzu veya karı kazımak için bir kürek bulunmalı. Herhangi bir uzun süreli yolda kalma durumu için ise powerbank ve şarj kablosu sayesinde telefonunuzu şarj edip acil durum servisleri ile iletişim içerisine girebilirsiniz.

Aracınızın Kasko ve Trafik Sigortasını Kontrol Edin

İstenmeyen bir kaza durumunda sigortanızın teminatlarını mutlaka kontrol etmelisiniz. Mevsimsel şartlardan veya kaza durumunda yolda kaldığınızda sigorta şirketiniz size çekici hizmeti sunup sunmadığını bilmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir