İlginç

En iyi hikaye yazan BTM girişimleri

İstanbul Ticaret Odası’nın girişimi olan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), girişimcilik sahnesinde basamakları hızla tırmanıyor. Dünyanın önde gelen 5 kuluçka merkezinden biri olan BTM’de girişimciler bir yandan kendi hikayelerini yazarken bir yandan da Türkiye’nin girişimcilik hikayesine katkıda bulunuyorlar.

Sahne XL Etkinlikleri
Başarılı projelere imza atan BTM girişimleri, yılda iki defa düzenlenen Sahne XL etkinliği aracılığıyla yatırımcılarla buluşarak projelerini tanıtma olanağı buluyor. Bu yılın ilk Sahne XL organizasyonu, BTM’nin Fulya yerleşkesinde gerçekleştirildi. BTM’nin kuruluşundan bu yana 17’nci kez yapılan etkinlik, farklılık yaratmayı amaçlayan girişimcilerin ve startup’ların iş dünyasıyla entegrasyonunu sağlıyor. Yatırımcılara da yenilikçi bir dünyanın kapısını aralayan Sahne XL etkinliğinde, Ön Kuluçka ve Kuluçka programlarını 6 aylık süreci başarıyla tamamlayan 18 girişimci sunum yaptı. Girişimcilerin önemli bir bölümünün yapay zeka destekli projeler geliştirmesi dikkat çekti.

Momentum Teması
Momentum temasıyla düzenlenen Sahne XL etkinliğinin açış konuşmasını İTO ve BTM Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç gerçekleştirdi. Sözlerine "Heyecanlanıyoruz, çünkü İstanbul’da bir girişim rüzgarı estirmek için büyük yatırım yaptığımız BTM’nin meyvelerini topluyoruz" diye başlayan Avdagiç, "Hemen itiraf edeyim ki, artık gelenekselleşen Sahne XL etkinliğimiz hem bir girişim dostu, hem bir iş dünyası mensubu, hem de İTO ve BTM Başkanı olarak beni en çok heyecanlandıran etkinliğimiz. Girişimci gençlerimizin ülkemizin ufkunu daha da genişleteceklerine dair ümidim gerçeğe dönüşüyor. O yüzden bu salonu dolduran girişimcilere ve sizlere diyorum ki: İyi ki varsınız. İyi ki bugün varlığınızla Sahne XL etkinliğimize güç veriyor, anlam katıyorsunuz" şeklinde konuştu.

Sahne XL: Gelecek İçin Dönüm Noktası
Avdagiç, Sahne XL etkinliğinin yenilikçi ve teknolojik fikirlerin doğru stratejilerle birleştiğinde büyük bir ticari potansiyele dönüştüğünü kanıtladığını belirtti. Artık rahatlıkla şunu söyleyebiliriz: Sahne XL etkinliği, geleceğin iş dünyasına yön verecek vizyonerler, yenilikçiler ve liderler için önemli bir dönüm noktası niteliğindedir" dedi.

"Bir evladım gibi alıp büyüttüğüm BTM’nin 7’nci yılını kutladık. Benim de görevimde 7’nci yılım" diyen Avdagiç, şöyle tamamladı: "Bu 7 yıllık çabamız sonucunda BTM oldukça ileri bir noktaya ulaştı. BTM, 7 yılda 9 binden fazla girişimciye ve 6 bine yakın girişime destek oldu. Bu, bir girişimcilik merkezi için önemli bir başarıdır. BTM’yi fiziksel ve içeriksel olarak büyütüp, Türk girişimciliğinin merkezi yaptığımızın göstergesidir. Bu arada, arkadaşlarım bana güzel bir haber verdi: BTM, Global Startup Ödülleri’nde ‘En İyi Kuluçka Merkezi’ kategorisinde finale kaldı. Ardından da şu an halk oylaması sürecinin başladığını ve 8 Temmuz’a kadar devam ettiğini belirttiler. İnanıyorum ki, BTM bu yarışmada da hak ettiği ödülü alacak. Sizlerin destek ve oylarınız da bu ödüle ayrı bir anlam katacak."

Hedef Dünya Birinciliği
Etkinliğin açış konuşmasını yapan diğer isim BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı’ydı. Sözlerine "Bugün burada bulunan girişimcilerimizin ortak bir özelliği var: Hayal kurmak ve bu hayalleri gerçeğe dönüştürme arzusu! İşte bugün bu cesur adımları atan ve hayallerini gerçeğe dönüştürmek için çabalayan 18 girişimcimizi dinleyeceğiz. Şimdiden her birini yürekten kutluyorum" diyerek başlayan Elbaşı, "BTM olarak 7 yıldır inovatif fikirlerle geleceği şekillendirmek için sağlam adımlarla ilerliyoruz. Bu süreçte birçok hayalimizi gerçekleştirdik ve çok güzel başarılar elde ettik. Malumunuz, geçtiğimiz yıl UBI Global tarafından ‘Dünyanın En İyi 5 Kuluçka Merkezinden Biri’ ilan edildik. Bu sene de inşallah hedefimiz Dünya Birinciliği" ifadelerini kullandı.

BTM olarak Global Startup Ödülleri’nde "En İyi Kuluçka Merkezi" kategorisinde finalist olduklarını da belirten Elbaşı, 8 Temmuz’a kadar sürecek halk oylamasında herkesin oylarıyla BTM’ye destek vermesini istedi.

18 Girişimci ‘Sahne’ Aldı
Ücretsiz olarak tüm girişimcilik ekosistemini ve girişimciliğe ilgi duyan kişileri bir araya getiren ve aynı zamanda YouTube’dan da canlı olarak yayınlanan etkinlikte iki ayrı söyleşi bölümü de yer aldı. Erken Aşama Girişimler İçin ‘DOs & DON’Ts’ isimli ilk söyleşi bölümünde APY Ventures Fon Yöneticisi Mustafa Keçeli ve 212 Kurucu Ortağı Numan Numan konuşma yaptı, AI – Ups & Downs isimli ikinci söyleşiye ise Simya VC Kurucu Ortağı Selma Bahçıvanoğlu, ENA Venture Capital Strateji Danışmanı Mehmet Üner ve LP Investor & Fundraiser’dan Melih Herman Simon katıldı. Etkinlikte sunum yapan girişimler ve alanları şunlardı:

SKYMOD Teknoloji: SKYMOD, tercih edilen büyük dil modelini kullanarak yapay zekâ asistanları oluşturmayı sağlıyor ve işletmelerin operasyonel yüklerini azaltmak için diyalog tabanlı yapay zekâ projeleri geliştiriyor.

Yenesse: Yenesse havalimanı transfer hizmetleri sunuyor. Kullanıcılar şoför bilgilerini ve araç detaylarını görebilirken, taşımacılar bağımsız olarak teklif verebiliyor.

E-dison AI: E-dison, mobilite sektöründe B2B2C SaaS yaklaşımıyla elektrikli araç şarj istasyonlarını akıllı hale getiren yapay zekâ modelleri üretiyor.

Heysem AI: HEYSEM AI, görüntü işleme ve derin öğrenme teknolojileriyle fabrikalarda üretim verimliliğini artırıyor. Fabrika kameralarıyla kullanıcıya gerçek zamanlı izleme ve optimizasyon sağlıyor.

Shipink: Shipink, e-ticaret firmalarına uluslararası kargo hizmeti sunuyor. Üyeler kargo ücretlerini öğrenebiliyor, etiket yazdırabiliyor, uluslararası belgeleri otomatik oluşturup gönderileri kolayca takip edebiliyor.

Mangrov: Mangrov, işletmeleri benzer ürün ihtiyaçlarını kolektif olarak satın almaya teşvik ederek ölçek ekonomisinden faydalanıp küçük işletmelerin büyük şirketlerle rekabet edebilmesini sağlıyor.

KamyondaPOS: KamyondaPOS, lojistik sektöründe navlun ödemelerini kredi kartı ile yapma imkanı sunarak bireysel nakliyecilerin finansal esnekliğini artırıp nakit akışını hızlandırıyor.

Mentor Özel Ders: Mentor Özel Ders, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde okuyan veya mezun eğitmenleri öğrencilerle buluşturan bir pazaryeri. Öğrencilere akademik ve sosyal destek sunmayı amaçlıyor.

Upfolx: Upfolx, İK platformu olarak şirketlere eğitim bütçeleri atama imkânı sunarken, içerik sağlayıcılara tek bir SaaS platformu üzerinden erişim sunarak yapay zekâ destekli kişisel asistanlık hizmeti sağlıyor.

Valufy: Valufy, şirket değerlemesini geleneksel ve yeni nesil metotlarla birleştirip yapay zekâ destekli bir platform üzerinden sunarak hızlı, şeffaf ve uygun maliyetli bir değerleme imkânı sağlıyor.

MonitUp: MonitUp, işletmelerin verimliliğini artırmak için kullanılan bir üretkenlik aracıdır. Çalışan aktivitelerini izleyip geliştirilmesi gereken alanları belirliyor ve performansı iyileştirerek işletme maliyetlerini azaltıyor.

Aivigo: Aivigo, kas-iskelet hastalıklarının önlenmesi ve tedavisi için kişiselleştirilmiş çözümler sağlayan yapay zekâ destekli bir dijital sağlık platformudur. Kurumlar ve sigorta şirketlerinin maliyetlerini de azaltıyor.

Anytime: Anytime, kullanıcıların kendi programlarına göre iş başvurusu yapmalarını ve işverenlerin proje bazlı ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlar. “Akıllı Eşleşme” özelliği ise iş arayanları uygun ilanlarla buluşturuyor.

Yomio Drops: Yomio Drops, meyve ve yoğurttan oluşan karışımı düşük sıcaklıklarda dondurup ve ardından vakum altında kurutarak uygulanan freeze dry ile besin değerlerini koruyan sağlıklı atıştırmalıklar üretir.

Dental Cepte: Dental Cepte, diş hekimlerine medikal cihazlar, sterilizasyon malzemeleri, teknik servis ve reklam ajansı hizmetleri gibi çeşitli ihtiyaçları tek bir platformda sunar.

BlueOperation: BlueOperation, IoT teknolojileri, yapay zekâ ve bina teknolojilerini entegre ederek tesis yönetimi ve operasyonel iş süreçlerine yönelik çözümler sağlar.

Fraktal Games Studio: Fraktal Games Studio, mobil bulmaca oyunları tasarlayarak oyuncuların düşünme becerilerini, yaratıcılıklarını ve öğrenme potansiyellerini en üst düzeye çıkarmayı amaçlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir