İlginç

Ortak Şirket Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşini tek başına yürütmekte zorlanan veya yeterli sermayeyi bir araya getirmekte güçlük çeken bilgi, deneyim, kaynak, enerji ve iş gücü açısından desteğe ihtiyaç duyan bir girişimci bir ortak arayabilir . Ancak , ortak bir şirket kurmak sanıldığından daha fazla özen gerektiren bir süreçtir.

Ortak şirket kurarken göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktaları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz :

Anlaşmalarınızı Yasalara Uygun Hale Getirin
Öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken şey, bütün anlaşmaların yasal çerçevede yapılmasıdır . Noter onayı olmayan belgelerin imzalanmaması gerekmektedir . İş ortaklıklarında karşılıklı güven esastır . Güven ilişkisinin zamanla pekişmesi beklense de, beklenmedik durumlara karşı hazırlıklı olmak önemlidir. Olası zararları önlemek için yasal güvenceye sahip olmalısınız . Kâr, zarar, sermaye hakları gibi pek çok farklı etken, yasal anlaşmalar ile belirlenmelidir .

Sorumlulukları Belirleyin
Ortağınızla birlikte görev paylaşımını işin başında belirlemeniz şarttır. Örneğin ortağınız saha işleri konusunda daha iyiyse , oraya yönlendirilmelidir . İşe başlamadan önce bu planın yapılması , olası iş karmaşalarını engelleyecektir.

Ortak Olmayı Düşündüğünüz Kişiyi Tanıyın
İşinizi ve sermayenizi paylaşacağınız kişiyi yakından tanımanız gereklidir. Şirket kurma işi risk içerir. Bunu bir ortak ile yapmak riski daha da arttırmamalı, tam aksine azaltmalıdır . Ortak olmaya karar verdiğiniz kişinin iş hayatı dışında sosyal yaşantısını da incelemeniz önemlidir . Başarıları, iş disiplini ve geçmiş tecrübeleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Beklentileriniz Ortak Olmalı
İşe başlamadan önce ortağınızla hedeflerinizi konuşmalısınız. Hem kısa vadeli hem de uzun vadeli hedefleriniz ortağınızın hedefleri ile uyumlu olmalıdır . Ortaklık öncesinde beklentilerinizi netleştirmelisiniz. Eğer bu konuşma sonrasında beklentilerinizin birbiri ile uyumlu olduğuna karar verirseniz olumlu bir adım atmış olacaksınız .

Şirket Bütçenizi Değerlendirin
Sahip olduğunuz bütçe en önemli konulardan biridir . Ortağınızla belirleyeceğiniz hedefler bütçenizle uyumlu olmalıdır. Dönemlik tüm planlarınız bu bütçeye uygun olmalıdır . Bunun için de ortağınızla beraber iyi bir maliyet tablosu çıkarmanız gerekecektir .

Şirketin Gelişimini Takip Edin
Ortağınızla beraber koyduğunuz hedeflerin gelişip gelişmediği konusunu takip edin . Her toplantıda aylık ve haftalık raporlarınızı gözden geçirin . Çıkardığınız bu raporlar şirketin ne durumda olduğu konusunda size fikir verecektir . Böylece ortağınızla beraber nasıl bir yol izlemeniz gerektiği de daha açık bir şekilde belli olacaktır .

Ortak Şirket Kurma Süreci
Limited şirket kurmak için en az bir ve en fazla elli ortakla şirket kurabilirsiniz. Limited şirket sınıfına giren ortaklı şirket türleri, en az 10 bin TL’lik sermaye ile kurulmaktadır . Sermayeyi yatırmak için 24 ay süre tanınır.

Halka arz edilen ve daha çok yatırımcı çeken anonim şirketler de yaygın olarak tercih edilen bir şirket türüdür . Minimum 50.000 TL ile sermaye ile kurulması gereken anonim şirketi için %25’lik sermaye miktarı peşin olarak şirket hesabınızda bloke edilmelidir . %75’lik sermaye tutarı, şirket kurulduktan sonraki 24 ay içinde tamamlanmalıdır.

Synergia: Gizli Ortağınız
Ortak seçiminin işinizi nasıl etkileyebileceği konusunda herkes hemfikirdir. Yüzlerce girişimcinin geri bildirimleri, Synergia’nın işlerine nasıl katkı sağladığını göstermektedir .

Her işte olduğu gibi şirket kurulması ve şirket işlerinin yürütülmesi esnasında da püf noktalar bulunmaktadır . Bu sebepten ötürü deneyimli ve güvenilir bir ekipten destek almak oldukça önemlidir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir