Genel

Trafik Cezası ve Trafik Cezası Sorgulama İşlemleri

18 yaşını geçen, beden ve akıl sağlığı yeterli olan her bireyin alma hakkı olan ehliyet için belirli bir süre hem yazılı hem de uygulamalı eğitimden geçilmesi gerekir. Pratikte araç kullanma yetisinin test edildiği ve uygulamalı olarak değerlendirildiği eğitimin en önemli kısmı ise trafik kurallarının öğretildiği teori kısmıdır. Çünkü trafik bir kurallar bütünüdür. Yapılacak en küçük ihlal de sadece mal değil can kaybına yol açabilecek kadar büyüktür. Sadece bireyi değil toplumu ilgilendiren her durumda olduğu gibi koyulan kuralların uygulanıp uygulanmadığını denetleyip uymayanları men etmek için ceza sistemi bulunur. Trafik cezası yönteminin aslında diğer cezalandırma yöntemlerinden tek ve en büyük farkı bu cezayı almamanız için her türlü ayrıntının da aynı anda devreye girmesidir.

yeni-trafik-cezalari
Trafik cezası almak sadece kendinizin değil başkalarının da hayatını tehlike attığınız anlamına gelir. Bunun ağırlığı ise paradan çok daha fazladır. İster alkollü araç kullanılsın, ister ehliyetsiz araca binilsin, ya da muayenesi geçen bir araç ile trafiğe çıkılsın her durum büyük bir facianın yaşanmasına davetiye çıkaracak kadar önemlidir.
Yeni kanuna göre trafik cezası uygulamasının belirli oranda zamlanmasının amacı caydırıcılık oranının yükseltilerek yaşanacak kazaların önüne geçilmesidir. Bu listeye göre eğer limitlerin üstünde bir alkol ile trafikte yakalanırsanız 727 TL ceza ödemek zorunda kalacaksınız. İkinciye bu şekilde yakalanan sürücünün alacağı ceza ise 911 liradır.

Trafik cezası sorgulama işlemenide internet üzerinden rahatça yapılabilmektedir. Trafik cezası sorgulama aslında basit bir şekilde gerekli siteler üzerinden yapılabilir. Bu nedenle sık sık internete girip bu sorgulamayı yapmalıyız. Farkına varılmayan trafik cezaları bizi ileride haciz ve trafikte araç bağlama gibi durumlara karşı karşıya bırakabilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir