Sağlık

Bitkisel Yağların Faydaları

Kantaron yağı faydaları

Yaraların iyileşmesinde rehabilitasyona yardımcı olarak kullanılabilir. Bebeklerin pişiklerinde tesirlidir. Hazmı kolaylaştırıcı ve iştah açıcı özelliklere sahiptir. Ateş düşürücü tesiri vardır. Ülser ve gastritte iyileşmeyi hızlandırır. Yara ve yanıkların iz bırakmadan iyileşmesine katkı sağlar. Kanamayı durdurucu tesiri vardır.
KULLANIŞI: Günde 2 kez öğle ve akşam yemeklerinden önce 5-6 damla alınmalıdır.

Zencefil yağı faydaları

Zencefil; kan dolaşımını hızlandırmak, öksürüğü gidermek, adalelerin gevşemesini sağlamak ve soğuk algınlığı rehabilitasyonu için kullanılır. Buhar yoluyla kullanıldığında oldukça yarar sağlayan zencefil yağı, soğuk algınlığı, nezle, bulantı, halsizlik vaziyetlerinde tesirli olabilir. Sabit yağlarla karıştırılıp masaj şeklinde kullanıldığında romatizma, eklem ve adele ağrılarında, kan dolaşımının zayıf olduğu bölgelerde, yarar sağlayabilir.
Dahilen yatıştırıcı ve gaz söktürücü özellikleri vardır. Beden ve zihin gücünü artırır. Kusmayı ve ishali önler. Isıtıcı, ikazcı ve antiseptik tesirleri vardır. Karaciğer yetmezliği için yararlı olduğu söylenir. Felçli hastalarda kullanılabilir. Karın ağrılarını giderdiği, romatizmayı rehabilitasyon ettiği ve saça parlaklık verdiği bilinen yararları arasındadır.
Kullanılışı: Dahilen; 1 fincan suya 2-3 damla damlatılarak günde 2 kez kullanılır. Haricen ise ; cilde masaj yapılarak kullanılır.
İkaz: Hassas ciltli olanların zencefil yağını kullanmamaları gerekir. Zencefil yağı, normalde zehirsizdir ve cildi tahriş etme özelliği yoktur. Ancak hassas ciltlerde, tahrişe kapı aralayabilir. Işığa karşı duyarlıdır.

Nane yağının yararları

Mide bulantısı, şişkinlik gibi vaziyetlerde rehabilitasyona yardımcı olarak 3-4 damla nane yağı bir küp şekere damlatılarak dahilen alınır. Nane yağı baş ağrısını gidermede destekleyici olarak kullanılabilir. Şakaklara masaj şeklinde de uygulanabilir. Sinirsel kaynaklı baş ağrılarında ve migren rehabilitasyonunda kullanılmaktadır. Nane yağı mide bulantılarını gidermeye, soğuk algınlığını geçirmeye, yüksek ateşi düşürmeye, sinüslerin açılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrı olarak hazmı kolaylaştırıcı ve gaz söktürücü tesiri vardır.
KULLANILIŞI: Günde 3 kez bir şeker parçası üzerine 2-3 damla damlatılarak içilir. Haricen cilde masaj yapılarak sürülür. Fazla miktarda kullanılması mahzurludur.
İkaz: Gebelik döneminde kullanılması önerilme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir